Listy
Uczmy się...

Zarzuty pod adresem Fundacji Estera


Fundacja Estera, której „polityka imigracyjna” od początku budziła wątpliwości, sprowadziła do Polski 150 syryjskich uchodźców i już są problemy. Syryjczycy czują się oszukani, bo myśleli, że w Polsce czekają na nich rajskie warunki i będą mogli w spokoju przeczekać zagrożenie. Antoine Char, syryjski imigrant, w liście przekazanym m.in. do mediów i kurii skarżył się na warunki, jakie chrześcijanie z Syrii zastali w Polsce:

– „Mieliśmy otrzymać pomoc finansową, nie otrzymujemy. Fundacja Estera miała wszystko zapewnić i we wszystkim pomóc, ale nas oszukała. Nie mamy co jeść. Przyjechałem z odrobiną oszczędności, ale już wszystko wydałem. Fundacja ulokowała nas w Pruszkowie w małym 30-metrowym mieszkaniu. Jest nas szóstka; śpimy na podłodze”. Dodał, że od przybycia dostał na całą rodzinę tysiąc złotych, że fundacja się nimi nie interesuje i przestała odpowiadać na telefony. – "Wolimy umrzeć w Syrii niż tutaj z głodu", oświadczył.

Fundacja, tłumacząc się z zarzutów, wyjaśniła, że to, co dostali imigranci, to najlepsze warunki przyznawane w takich sytuacjach. Miesięcznie pięcioosobowa rodzina otrzymuje 3 tys. złotych. Pieniądze na ich utrzymanie pochodzą od kościołów, parafii, społeczności lokalnych, ludzi dobrej woli i od angielskiej fundacji Baranbas Found. Zdaniem prezesa: „Syryjczycy są niewdzięczni i niegospodarni, nic im się nie podoba. Nie doceniają, że nie musieli przeprawiać się przez morze ani przebywać w ośrodkach dla cudzoziemców, lecz przylecieli wyczarterowanym samolotem. Ważne, że są bezpieczni”.

Kto mówi prawdę – nie wiadomo? Dziwi natomiast fakt, że nikt nie monitoruje działań fundacji pod kątem wywiązywania się z postanowień. Gdzie są polskie służby, kompetentne urzędy? Gdzie jest skarbówka? Ktoś powinien sprawdzić, czy lub gdzie odpływa sporne 2 tys. złotych.

Zaskoczeniem jest również to, że Estera zamierza sprowadzić do Polski kolejne 1500 chrześcijan z Syrii. Jak to możliwe? Przecież pani premier zapewniała opinię publiczną, że zgoda była jednorazowa. Czy sytuacja wymknęła się spod kontroli państwa?


[1.09.2015 /1 Caban]